Ziołolecznicto inaczej fitoterapia
Ziołolecznictwo czyli fitoterapia znane jest od tysięcy lat. Już w starożytnym Egipcie i Mezopotamii stosowano niektóre rośliny w celach medycznych. Poszukując lekarstw na różne dolegliwości, nasi przodkowie sięgnęli po to, co było w zasięgu ich rąk – po zioła.
Leczenie ziołami łączy w sobie tradycje medycyny chińskiej, tybetańskiej, ziołolecznictwa szamańskiego czy starożytnej Grecji i Rzymu.
Dzisiaj nasz stosunek do ziół jest różny. Jedni są gorącymi zwolennikami i propagatorami naturalnych metod leczenia, w tym leczenia ziołami, inni podchodzą z dystansem. Zioła na pewno mogą pomóc w niektórych dolegliwościach albo złagodzić objawy. Medycyna konwencjonalna także korzysta z właściwości roślin – sporządzane są leki na bazie różnych ziół.
Zioła nie są pozbawione skutków ubocznych, dużo roślin zawiera silne trucizny. Jeżeli więc chcemy stosować zioła, a przyjmujemy już jakieś medykamenty, warto upewnić się, czy nie będą wchodzić z sobą w interakcję. Warto też skonsultować się z lekarzem przed sięgnięciem po zioła, gdyż w niektórych przypadkach mogą istnieć przeciwwskazania. Bezwzględnie potrzebna jest konsultacja z lekarzem, kiedy zażywamy zioła o działaniu nasercowym i obniżającym ciśnienie.
Choroby, które da się skutecznie leczyć ziołami:
- choroby serca i naczyń,
- choroby układu oddechowego,
- choroby przewodu pokarmowego,
- choroby wątroby, dróg żółciowych i trzustki,
- choroby układu moczowego,
- choroby przemiany materii,
- choroby narządu ruchu,
- choroby alergiczne,
- choroby kobiece,
- choroby wieku starczego,
- choroby skóry,
- choroby gardła, nosa, krtani, uszu,
- choroby jamy ustnej,
- choroby oczu,
- choroby neurologiczne